Co zawiera olej cedrowy? Sprawdź, czemu jest tak popularny

Olej cedrowy to jeden z najchętniej wykorzystywanych w leczeniu olejków. Posiada szereg właściwości, które pozwalają nie tylko na poprawę ogólnego stanu zdrowia, ale również skuteczne pielęgnowanie ciała i włosów. Czemu olej cedrowy docenia się zarówno w medycynie naturalnej, jak i przemyśle kosmetycznym? Czas zajrzeć do składu.

olej-cedrowy.jpgWłaściwości olejów to zawsze wynik zawartości kwasów tłuszczowych i innych składników odżywczych. Jedne oleje zawierają ich więcej, a inne mniej. Stąd też jedne oleje są polecane mniej, a inne bardziej. Bardzo ważne są również rodzaje kwasów tłuszczowych i ich ilość. Od tego zależy bowiem, do jakich włosów będzie odpowiedni dany olej. Jak wygląd olej cedrowy po rozłożeniu go na czynniki pierwsze? Zacznijmy od początku.

Zawartość NNKT w oleju cedrowym

Olej cedrowy przede wszystkim bazuje na kwasach tłuszczowych. Zawiera sporą ilość niezbędnych dla organizmu kwasów, które tak bardzo potrzebne są w pielęgnacji naszych włosów. Jakie kwasy zawiera olej z sosny syberyjskiej?

1. Śladowe ilości kwasów nasyconych:

  • kwas palmitynowy
  • kwas stearynowy

2. Maksymalne ilości kwasów nienasyconych:

  • kwas oleinowy (do 35,8%)
  • kwas gadoleinowy (do 1,04%)
  • kwas linolowy (do 71,1%)
  • linolenowy (do 27,75%)

Co z tego wynika? Olej cedrowy to idealny olej do włosów wysokoporowatych, czyli zniszczonych. Właśnie ten typ włosów potrzebuje kwasów tłuszczowych wielonienasyconych (linolowego, linolenowego). Warto jednak wiedzieć, że olej cedrowy może też sprawdzić się na włosach średnioporowatych, bo zawiera też nieco mniej (choć nadal sporo) kwasów jednonienasyconych, m.in. kwasu oleinowego. Zawartość NNKT daje w tym przypadku jasną informację o tym, jakim włosom będzie odpowiadał olej cedrowy. W kwestii pielęgnacji skóry nie ma to aż tak dużego znaczenia.

Kompleks witamin i minerałów

Drogocenny olej z sosny syberyjskiej to niezastąpione źródło witamin dla naszej skóry i włosów. Zawiera znaczną część witamin z grupy B (B1, B2, B4), witaminę PP (często również zaliczaną do poprzedniej grupy), a także witaminy D i E (nawet do 55 mg). Olej cedrowy jest również koncentratem witaminy F. Wszystko to składa się na silne właściwości odżywcze oleju cedrowego.